Blog

Blog

Woda sprzymierzeńcem każdej mamy

Woda sprzymierzeńcem każdej mamy

Jaki wpływ na podwyższoną temperaturę u dzieci ma woda, jak może pomóc nam skrócić czas przeziębienia u dziecka i co ma wspólnego z zaparciami.

Najwięcej informacji o roli wody w organizmie oraz o jej wpływie na nasze zdrowie zawsze pojawia się w okolicach lata. Ja nie bez przyczyny piszę o niej teraz, kiedy za oknem dżdżysta jesień. O tej porze roku właśnie, jak i w zimie, picie wody jest nadal bardzo istotne, a właśnie w tym czasie sięgamy po nią znacznie rzadziej.

Żeby zrozumieć jakie woda ma znaczenie dla naszego organizmu muszę na początek przytoczyć parę liczb. Nasz organizm składa się w 60-70% z wody, jej ilość maleje wraz z wiekiem. Znajduje się we wszystkich komórkach i tkankach, w związku z tym uczestniczy we wszystkich procesach życiowych organizmu. Jest rozpuszczalnikiem dla ważnych związków chemicznych, jest środkiem transportu - rozprowadza wszystkie składniki organiczne (hormony, składniki odżywcze) po całym organizmie, a nieorganiczne (dwutlenek węgla) usuwa z komórek. Tworząc roztwór lub zawiesinę ułatwia wchłanianie składników odżywczych z jelita oraz zapobiega powstawaniu zaparć (ułatwia przesuwanie mas kałowych). Reguluje temperaturę ciała poprzez pot oraz pełni funkcję zabezpieczającą i zwilżającą - jako składnik śluzu.

Wobec powyższych ról, jakie woda odgrywa w naszym organizmie, należy dbać o odpowiednie nawodnienie. Pamiętajmy, że jego brak pogarsza funkcjonowanie organizmu, a w sytuacjach, kiedy tracimy największą ilość wody, podczas infekcji, gorączki czy też wymiotów i biegunki może dojść do odwodnienia. Na co najbardziej narażone są dzieci, ale i również osoby starsze, u których zanika z wiekiem zmysł pragnienia (następuje podwyższenie progu pragnienia).

Każda mama wie, że kiedy pojawia się biegunka, czy wymioty należy bacznie obserwować dziecko, aby nie doszło do odwodnienia. Jak zatem możemy to sprawdzić?

Pierwszą i chyba najważniejszą metodą jest wydłużony czas powrotu włośniczkowego (CRT). Jest to metoda polegająca na uciśnięciu palca dłoni z umiarkowaną siłą przez 5 sekund oraz zmierzeniu czasu, w którym skóra palca wraca do swojej poprzedniego wyglądu. Powinno to trwać mniej lub równo 3 sekundy. Kolejną metodą jest ocena sprężystości skóry, im skóra mniej sprężysta tym większe prawdopodobieństwo odwodnienia. Inną metodą jest obserwowanie oddechu - zwiększona częstotliwość oddechów może sygnalizować nam odwodnienie organizmu. Również brak oddawania moczu lub małą jego ilość o ciemnej barwie jest symptomem braku wody. Drogie mamy nie lekceważcie odwodnienia u swoich dzieci. Jeżeli jesteście zaniepokojone stanem zdrowia dziecka udajcie się do lekarza. Ten artykuł powstał, aby zwrócić uwagę na rolę wody w organizmie, lecz nie zastąpi wizyty w przychodni.

Każda mama wie również, że podczas wystąpienia gorączki u dziecka również trzeba dbać o nawodnienie. Gorączkujące dziecko traci dużo wody z organizmu. A w tej sytuacji, oprócz leków przeciwgorączkowych, to woda ma ogromny wpływ na obniżenie temperatury ciała. Nie wszystkie jednak mamy świadomość, że stan podgorączkowy również możemy złagodzić dbając o odpowiednią ilość podanych płynów. Kiedy pojawia się u mojego syna, od razu staram się zwiększać częstotliwość picia wody i innych zalecanych dzieciom płynów takich jak kefir, maślanka, zwracam uwagę na warzywa i owoce posiadające dużo wody. Kiedy dodatkowo pojawi się katar i kaszel, zawsze staram się, aby pił bardzo dużo i to wody właśnie. Nawet jeżeli wymaga to iście alpejskich kombinacji. Drogie mamy, to może pomóc Wam znacznie skrócić czas wystąpienia takich infekcji lub złagodzić ich objawy. Nawodniony organizm łatwiej radzi sobie w walce z chorobą.

Nie inaczej jest z zaparciami u dzieci o czym wspomniałam już wcześniej. Odpowiednia ilość wody w organizmie powoduje łatwe przesuwanie mas kałowych w jelicie. Jeżeli organizm nie jest odpowiednio nawodniony, pobiera z kału wodę (do ostatniej kropelki), przez co kupa staje się zbita i sucha. Wszystko to powoduje, że wypróżnianie sprawia dziecku nie lada problem.

Na koniec chciałabym Wam podać ilości płynów, które w ciągu dnia powinny przyjmować dzieci, w zależności od wieku. Celowo nie napisałam wypijać, dlatego, że poprzez płyny należy rozumieć napoje oraz wodę znajdującą się w produktach spożywczych (najwięcej wody znajduje się w warzywach i owocach, ale również w mleku oraz przetworach mlecznych).

Ilość wody w zależności od wieku:
  • 0,5-1 rok: 800-1000 ml/dobę
  • 1-3 lata: 1250 ml/dobę
  • 4-6 lat: 1600 ml/dobę
  • 7-9 lat: 1750 ml/dobę

Drogie Mamy, Tatusiowie oraz opiekunowie - woda ma moc!Żródło:

http://www.czytelniamedyczna.pl/466,najczestsze-problemy-osob-w-wieku-podeszlym-na-podstawie-analizy-zespolow-geriat.html

https://www.mp.pl/pediatria/przeglad-badan/127834,jak-prawidlowo-mierzyc-czas-powrotu-wlosniczkowego-u-dzieci

Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży; H. Szajewska, A. Horvath

Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka; H. Ciborowska, A. Rudnicka

https://ncez.pl/upload/normy-net-1.pdf