Blog

Blog

Przetwory mleczne - napoje fermentowane

Przetwory mleczne - napoje fermentowane

Kefir, czy maślanka, podobnie jak jogurty naturalne, przyczyniają się do szybszej utraty wagi przede wszystkim ze względu na zawartość wapnia oraz niską kaloryczność.

Wraz ze wzrostem temperatury zaczyna się sezon na mleczne napoje fermentowane i warto ten czas wykorzystać. W mojej lodówce zawsze stoi butelka kefiru i sięgam po nią bez względu na porę roku, co i Wam polecam. A dlaczego?

Tak ja pisałam powyżej, mleczne napoje fermentowane za sprawą fosforanu wapnia, wspomagają redukcję masy ciała. Są niskokaloryczne, w 100 gramach kefiru naturalnego znajduje się tylko 51 kcal, a jednocześnie są bardzo sycące. Zawarte w nich probiotyki dbają o utrzymanie prawidłowej mikroflory w naszych jelitach, regulują rytm wypróżnień skracając pasaż jelitowy, czyli czas pozostania toksyn w jelitach.

Tak jak w przypadku jogurtów, znowu musimy zwrócić uwagę na skład, gdyż smakowe kefiry, czy maślanki, zawierają cukier, barwniki, a w przypadku produktów light, czy 0% jeszcze więcej cukru. Dlaczego tak się dzieje wyjaśniłam w artykule: Przetwory mleczne - jogurty.

Jakie produkty zatem kryją się pod nazwą mleczne produkty fermentowane?

Kefir

Powstaje z mleka poddanego procesowi fermentacji przez ziarna kefirowe (grzybki kefirowe lub grzybki tybetańskie), które powodują fermentację mlekową i alkoholową. Jest zdecydowanie najchętniej kupowanym spośród wszystkich napojów fermentowanych. Kupując kefir zwracajmy uwagę na skład, w którym nie powinno znaleźć się nic więcej ponad mleko oraz żywe kultury bakterii i drożdży kefirowych. I w takiej właśnie formie jest bezpieczny dla osób z nietolerancją laktozy. Rzeczywistość oczywiście okazuje się bardziej kolorowa, ponieważ niektórzy producenci dodają również serwatkę, odtłuszczone lub pełne mleko w proszku a robią to dlatego, aby produkt po prostu był bardziej gęsty. Na tym się jednak nie kończy, ponieważ w lodówkach sklepowych możemy również znaleźć kefiry, które zawierają dodatki smakowe w postaci soków owocowych, aromaty i barwniki i o zgrozo, cukier. Zdecydowanie nie polecam. Ale kiedy mamy już ochotę na kefir smakowy, bądź po prostu nie lubimy jego naturalnego smaku, to polecam Wam zrobić koktajl z jego dodatkiem, wystarczy dodać ulubiony owoc i zmiksować.

Kumys

Nie sposób nie wspomnieć przy okazji tworzenia tego artykułu o mlecznym winie, bo tak inaczej nazywa się też kumys. Nazwa ta pochodzi z Turcji, natomiast najbardziej popularny jest w Mongolii i Rosji, i w tych krajach nosi nazwę ajrag. Zawiera bakterie Lactococcus lactis, Lactobacillus acidophilus, Thermnobacterium bulgaricum czy Saccharomyces, enzymy, antybiotyki oraz witaminy. Ponieważ jest jednak napojem alkoholowym (w zależności od czasu fermentacji stężenie alkoholu rośnie: jednodniowy zawiera 1% a ośmiodniowy 3%), nie poświęcę mu tutaj więcej uwagi, ale potraktuję jako wartą poznania ciekawostkę.

Maślanka

Jest pozyskiwana w procesie produkcji masła i taką też informację możemy znaleźć na etykiecie produktu. Oprócz mleka i żywych kultur bakterii mlekowych nie powinna zawierać innych składników. Niestety producenci również i tutaj dodają mleko w proszku lub białka mleka, cukier, substancje smakowe, zapachowe, barwniki. W 100 g naturalnej maślanki znajdziemy tylko 45 kcal, a oprócz tego jej dużą zaletą jest, że oprócz witamin zawiera również lecytynę. Przypominam, że lecytyna poprawia koncentrację i proces zapamiętywania, opóźnia procesy starzenia, to tak po krótce, bo lecytyna zasługuje na oddzielny artykuł.

Mleko acidofilne

Najmniej znany spośród napojów fermentowanych, zaliczany jest do grupy mlecznych napojów nowej generacji. Zawiera mleko oraz żywe kultury bakterii mlekowych Lactobacillus acidophilus (bakterie jelitowe o udowodnionym wpływie na nasz organizm) Oczywiście, tu znowu będę się niestety powtarzała, że znajdziemy również to mleko ze zbędnymi dodatkami smakowymi i zapachowymi, które zwiększają kaloryczność produktów. Chociaż wybór wśród mlek acidofilnych na razie nie jest zbyt duży, warto sięgać po ich naturalną wersję.

Pijmy na zdrowie!Źródło:

https://www.researchgate.net/publication/315647605_Zycie_w_mlecznych_napojach_fermentowanych

https://r.uek.krakow.pl/bitstream/123456789/404/1/93605946.pdf

https://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/891/mleko-acidofilne-malo-znane-a-zdrowe