Blog

Blog

Witaminy i minerały w diecie przyszłej mamy

Witaminy i minerały w diecie przyszłej mamy

Jakiś czas temu usłyszałam od mojej znajomej, że gdyby wiedziała przed ciążą, jakie konsekwencje ma spożywanie zbyt małej ilości wapnia, to kupiłaby krowę.

Z ostatniego posta dowiedziałaś się, że ważne jest, aby spożywane w ciąży posiłki były pełnowartościowe. Zacznę od tego, dlaczego jest to istotne dla przyszłych mam, nie tylko w kontekście uniknięcia nadprogramowych kilogramów. Ważniejszym powodem jest zapewnienie sobie zdrowia oraz prawidłowego rozwoju dzidziusiowi, w czasie ciąży oraz po rozwiązaniu.

Dlaczego to takie ważne?

Płód, do prawidłowego rozwoju potrzebuje składników odżywczych, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Jeżeli nie spożywamy produktów pełnowartościowych, bogatych w witaminy i minerały, to mogą pojawić się niedobory, gdyż zgromadzone w organizmie mamy zapasy zaczynają się wyczerpywać. Konsekwencje tego zawsze dotykają zarówno przyszłą mamę, ale i płód. Pokażę to na przykładach dwóch bardzo ważnych minerałów.

Pierwszy z nich to żelazo (Fe). Jest ono zmagazynowane w organizmie mamy, ale aby te zapasy utrzymać na odpowiednim poziomie musimy je dostarczać z pożywieniem. Przy niedostatecznym spożywaniu pokarmów bogatych w Fe, oraz wyczerpaniu zapasów dochodzi do niedokrwistości, zarówno u przyszłej mamy jak i u dziecka. Innym następstwem może być wewnątrzmaciczne zahamowania wzrastania płodu, a w życiu dorosłym deficyty funkcji poznawczych- pamięci, uwagi, myślenia czy spostrzegania.

Podobnie wygląda to w przypadku wapnia (Ca). Wiadomo, że Ca jest bardzo istotnym składnikiem mineralnym w diecie przyszłych mam, ponieważ buduje kościec płodu. W tym przypadku, jeżeli nie dostarczymy go z pokarmem, płód jest w stanie pobierać go z naszego organizmu, a dokładnie z szyjki kości udowej oraz z odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Niestety skutkuje to większym ryzykiem wystąpienia osteoporozy u mamy, ale też mniejszą gęstością mineralną kości dziecka. Co oznacza, że kości są bardziej podatne na złamania. Często nie zwracamy na to uwagi ponieważ, konsekwencji nie możemy dostrzec od razu, występują one dopiero po upływie czasu, a nierzadko są one nieodwracalne.

Kolejnym ważnym składnikiem, o ile nie najważniejszym na początku ciąży jest kwas foliowy (również w okresie starania się o dzidziusia). W organizmie przyszłej matki zapasy kwasu foliowego wyczerpują się już po około 4 miesiącach jego braku z diecie, dlatego ginekolog na pewno zalecił Ci jego suplementację. Tak dużą wagę przywiązuje się do tej witaminy, ponieważ jest ona bardzo istotna w procesie podziału komórek na początku ciąży, przez co płód prawidłowo się rozwija, nie dopuszczając do powstania wad w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, które są niestety nieodwracalne. Kwasy foliowy w organizmie pełni również inna funkcję- bierze udział w krwiotworzeniu, dlatego niedobór może doprowadzić do niedokrwistości tzw. megaloblastycznej.

Podobnie jak kwas foliowy pierwiastkiem, którego niedobór wpływa na układu nerwowy jest jod (I). Co oznacza, że niezapewnienie go w odpowiedniej ilości może skutkować upośledzeniem rozwoju psychoruchowego lub ograniczeniem umiejętności uczenia się, zapamiętywania oraz kojarzenia. Niestety jod nie jest magazynowany w organizmie przyszłej mamy, dlatego trzeba go dostarczać wraz z pożywieniem.

Jeżeli chcemy, aby nasze jeszcze nienarodzone dziecko nie tylko w przyszłości dobrze się uczyło, ale miało też bardzo dobry wzrok, to musimy zadbać o odpowiednią ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych- omega 3. Szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. Jak wykorzystać potencjał tych kwasów i dlaczego trzeci trymestr jest taki ważny, zapraszam do przeczytania kolejnego wpisu na blogu.Żródło:

H. Szajewska, A. Horvath: Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży; Stanowisko Zespołu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat suplementacji kobiet ciężarnych i karmiących w zakresie witamin i mikroelementów

Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat suplementacji kobiet ciężarnych i karmiących w zakresie witamin i makroelementów

Szajewska H.; Horvath A; Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży